Curse

Anonim
Greg Van Avermaet pro cycling spring classics 79th Gent-Wevelgem 2017

Tim de Waele prin Getty

După Paris-Roubaix de duminică viitoare, Belgia își va lua la revedere de la Tom Boonen, unul dintre cei mai mari călăreți clasici pietruți ai generației sale și regele domnitor al ciclismului belgian. În ciuda faptului că are doar 36 de ani, Boonen a decis să pună capăt carierei sale de 15 ani, dar nu înainte de o ultimă încercare de a câștiga coborâtul „Iadul Nordului” pentru a cincea oară.

Dar, în timp ce Boonen intră în Turneul din Flandra din această duminică, gândindu-se mai mult la câștigarea celui de-al cincilea Roubaix, compatriotul său, Greg Van Avermaet de la BMC, își are inima să-și ia primul tur de Flandra. Făcând acest lucru, călărețul în vârstă de 31 de ani va continua o serie pe care chiar Boonen însuși nu a reușit niciodată să o elimine. (Menținerea clasicilor te va inspira să lovești singur trotuarul. Aflați tot ce trebuie să știți pentru a cuceri drumurile din Cartea completă a ciclismului rutier.)

RELATED: Tot ce trebuie să știți despre clasicele de primăvară

Duminica trecută, Van Avermaet a devenit primul pilot care a câștigat Omloop Het Nieuwsblad, E3 Harelbeke și Ghent-Wevelgem într-un singur sezon, făcându-l cel mai favorit pentru Turul de Flandra al duminicii și poate mai important, cel mai probabil pilotul să completeze Gaura în formă de Boonen va fi lăsată în curând în inimile pasionaților de biciclisti ai Belgiei.

Drumul lui Van Avermaet către a deveni un concurență de top pentru Turul Flandrei nu a fost ușor. A devenit profesionist cu Predictor-Lotto în 2007, după ce a petrecut în ultima parte a anului 2006 ca ucenic cu echipa belgiană. În ciuda faptului că are doar 22 de ani la începutul primului său sezon complet ca profesionist, Van Avermaet a câștigat trei curse ca rookie, o indicație a imensului său talent. El a câștigat o etapă la Turul Spaniei la sfârșitul anului 2008, dar pentru belgieni, două dintre rezultatele lui Van Avermaet de mai devreme în sezon au fost mult mai importante.

Pentru fanii ciclismului belgian, cursele „clasice” de o zi din martie și începutul lunii aprilie constituie punctul culminant al sezonului. Aceste curse lungi și dure prezintă caracteristicile scurte și abrupte urcări ale iubitelor lor Flandre și sunt adesea alergate în condiții meteorologice care îi țin pe cei mai mulți concurenți moderni ai Tour de France acasă. Doar cei mai puternici călăreți câștigă aceste curse, evenimentele cu nume greu de pronunțat precum „Kuurne-Bruxelles-Kuurne” și „Dwars Door Vlaanderen”. Și, desigur, mulți dintre cei mai potriviți pentru aceste clasice de primăvară provin din Belgia.

Așadar, la sutele de mii de fani belgieni care aliniază drumurile acestor curse în fiecare primăvară, locul 8 al lui Van Avermaet a terminat doar cel de-al doilea tur al Flandei - de departe cel mai prestigios eveniment al țării și una dintre cele mai grele curse din sport - a fost o afacere foarte mare. Și faptul că a venit la o săptămână după terminarea pe locul trei la Harelbeke, o cursă considerată de mulți drept ultima repetiție a rochiei înainte de „Ronde van Vlaanderen”, a adăugat mai multe așteptări pentru restul carierei tânărului pilot.

La început, Van Avermaet s-a străduit să se ridice la presiune. Abia în 2012 (cel de-al doilea sezon alături de BMC) a marcat un alt final în top-10 într-un clasic de primăvară. Au urmat mai multe finisaje înalte în 2013, inclusiv primele 10 rezultate atât în ​​Turul Flandrei, cât și în Paris-Roubaix, și părea că Van Avermaet ar fi fost din nou pe drum.

Dar ciclismul este un sport neînsuflețit, iar fanii belgieni sunt, prin natură, la fel de iubitori, pe cât sunt greu de mulțumit. După șase ani ca profesionist și mai multe finisaje înalte, Van Avermaet nu a reușit încă să câștige un singur clasic, iar oamenii au început să-și asocieze numele mai mult cu ratările aproape decât cu victorii mari.

Și este ușor să vezi de ce. Van Avermaet încerca să intre în sinea lui în timp ce bărbați ca Boonen și Fabian Cancellara se aflau la vârful ilustrelor lor cariere. Doi dintre cei mai mari călăreți de o zi din istoria sportului, Boonen și Cancellara au dominat curse precum Flandra și Roubaix, forțând pe toți ceilalți într-o cursă pentru locul doi. Nu este de mirare că Van Avermaet a avut o perioadă atât de grea.

Dar apoi a venit Etapa 13 a Turului Franței 2015. Terminând cu un sprint în urcare la Rodez, finisajul a fost perfect pentru un călăreț precum Van Avermaet. El a profitat din plin, înfrângându-l pe Peter Sagan pentru a obține ceea ce a fost cel mai mare câștig din cariera sa. S-a dus acasă câteva zile mai târziu pentru a fi alături de soția sa însărcinată, dar era clar că un nou Van Avermaet se născuse deja.

Urmăriți cele mai importante momente din această etapă istorică:

Impulsat de încrederea care însoțește adesea o victorie în etapa din Tour de France, Van Avermaet a început 2016 câștigând în sfârșit primul său clasic, Omloop Het Nieuwsblad și Clasificarea generală la Tirreno-Adriatico din Italia, o cursă de șapte zile pe care călătorii o folosesc adesea să se pregătească pentru clasici la sfârșitul lunii martie și aprilie. După o finalizare pe locul cinci la Milan-Sanremo și o nouă poziție în Ghent-Wevelgem, Belgia a visat prima victorie a națiunii în Turul Flandrei de când Boonen a câștigat a treia sa în 2012. Dar niciodată nu a fost menită să fie: Van Avermaet s-a prăbușit și și-a rupt clavicula la jumătatea cursei. În schimb, Sagan a fost cel care a câștigat primul său Flandra.

Van Avermaet nu-și lingea rănile de mult. Înapoi pe bicicletă la Amgen Tour din California, mai erau multe curse în care belgianul ar avea un impact. A venit pentru prima oară etapa 5 a Turului Franței din 2016, o plimbare dură prin Masivul Central deluros din Franța, în care Van Avermaet a ocupat atât scena cât și tricoul galben ca lider general al Turului. Dar cel mai bun a fost totuși să vină, deoarece Van Avermaet a câștigat șocant cursa Olympic Road de la Rio pe un curs pe care puțini se așteptau să i se potrivească. În mod clar, acesta nu mai era un bărbat destinat unor terminări pe locul patru: chiar în fața ochilor noștri, Van Avermaet a devenit campion.

RELATED: 7 clasice de distracție, provocatoare de primăvară, pe care le puteți călători

Acum este pe punctul de a fi cu adevărat istoric. În 2012, Boonen a câștigat E3 Harelbeke, Ghent-Wevelgem, Turul Flandrei și Paris-Roubaix pentru a finaliza un „patruped” pe care chiar și călugării trappisti din Belgia nu l-ar fi crezut niciodată posibil. Dar Boonen, care a câștigat aproape fiecare cursă pietruită din calendar, nu a câștigat niciodată Omloop Het Nieuwsblad, poziționându-l pe Van Avermaet pentru a merge cu unul mai bun decât omul legat pentru palmaresul cu cele mai multe victorii atât în ​​istoria Flandrei cât și în Roubaix.