Chris Froome câștigă etapa 8 din Turul Franței 2016 - Bicicliști
Curse

Anonim
Chris Froome wins stage 8

LIONEL BONAVENTURE / GETTY

Apărătorul Campionului Turului Franței, Chris Froome (Sky), așteaptă de obicei primul final al cursei pentru a-și ataca rivalii, dar în etapa a 8-a a făcut o mișcare îndrăzneață peste vârful ascensiunii finale, apoi a atacat până la final, asigurându-se. victoria etapei și tricoul liderului galben.

Mai mult: Maillot Jaune, stilul de biciclete

Agresiunea lui Froome a fost punctul clar al unei zile de curse altfel liniștite sub controlul familiar, aproape de marcă al echipei Sky. Echipa lui Froome a avut mai mulți călăreți pe față în cea mai mare parte a zilei și a aruncat cu răbdare un atac timpuriu, incluzând alpinistii talentați Rafal Majka (Tinkoff) și Thibaut Pinot (FdJ). Peste ascensiunea finală, Col du Peyresourde, ritmul echipei Sky a fost suficient de ridicat pentru a descuraja aproape toate atacurile, până când Froome însuși a trecut clar peste summit.

Coborârea spre finalul din Bagneres-de-Luchon nu a fost tehnică după standardele pirreneene, dar Froome a fost în mod clar curse cât a putut, la un moment dat chiar a pedalat în timp ce s-a prins în tubul superior al bicicletei sale. Cei mai mulți dintre ceilalți concurenți de top au ajuns acasă într-un grup mic cu 13 secunde în jos, însă Alberto Contador (Tinkoff), Warren Barguil (Giant-Alpecin) și Wilco Kelderman (Lotto-JumboNL) au pierdut timpul. Pierre Rolland (Cannondale-Drapac) s-a prăbușit la coborâre și a terminat chiar în spatele grupului de alergare a doua.

10. Bauke Mollema (Trek-Segafredo) tot timpul
Notă: Organizatorii acordă bonusuri de timp pe toate etapele drumului pentru primele trei: 10 secunde pentru primul, 6 pentru locul doi și 4 pentru al treilea.

Moment de top

Atacul lui Froome a venit în timp ce a accelerat peste vârful Peyresourde. Rivalii săi s-ar fi putut aștepta la asta; a alergat agresiv pe vârful ascensiunii anterioare și este campionul apărător al cursei în competiția KoM. Totuși, ceea ce părea să surprindă pachetul prin surprindere a fost faptul că Froome continua să meargă. În cele din urmă, avantajul său la final a fost de doar 13 secunde, dar a fost o nouă tactică pentru câștigătorul turului de două ori, care în mod normal nu este cunoscut pentru abilitățile sale descendente.

Înrudite: Urcările cele mai crude ale turului

De ce contează

Din cauza tendinței lui Froome de a viza ținta de la sfârșit pentru a câștiga timp, finalul de coborâre de astăzi ar fi fost cea mai bună șansă pentru o altă echipă de a prelua controlul cursei - dar nu s-a întâmplat niciodată. Indiferent dacă Sky era pur și simplu prea puternic, sau rivalii foloseau mai mult o abordare care aștepta și vede, rezultatul a fost un avantaj pentru campioana apărătoare. Intrând în primul final de mâine la Andorra-Arcalis, concurenții Froome trebuie să se întrebe unde sau dacă vor apărea fisuri. În acest moment, Froome pare să controleze Turul într-o fază mai timpurie ca niciodată.

Ce ai putea să fi ratat

Michael Morkov (Katusha) a fost abandonat la începutul etapei și a suferit peste Col du Tourmalet la 25 de minute în spatele liderilor. Ulterior a urcat de pe bicicletă și a devenit primul abandon al Turului 2016. Merită menționat că acesta este cel mai lung timp în care întregul câmp de pornire a rămas intact; Niciodată cursa nu a reușit să treacă o săptămână întreagă fără DNF.

Alberto Contador a fost dat din nou astăzi, dar a făcut un pickup mare: o echipă nouă. CiclismNews raportează că Contador va semna cu Trek-Segafredo pentru 2017. Echipa lui Tinkoff pare să se desființeze la sfârșitul anului, neputând găsi un nou sponsor.